Tokyo Ghoul
8 (میانگین رآی 24,632 نفر)
8.8 امتیاز کاربران (60 رای)

Tokyo Ghoul (2014– )

بروزرسانی :فصل 04 ، قسمت پایانی اضافه شد.
یه داستان ترسناک ، جنایی و تاریک که در توکیو رقم میخوره . در شهر توکیو یه قاتل سادیستی و روانی پیدا شده که مردم این شهر رو یکی یکی داره می کشه . همه مردم شهر از این قاتل روانی و سادیستی در وشحت هستن و اون هویت خودش رو با ماسکی که به صورت میزنه تا حالا از همه مخفی نگه داشته . یه پسر دانشجوی معمولی به اسم کانِکی و یه دختر که بیشتر مواقع به اون کافه تریا میاد و مشتاقانه نوشته های اونو میخونه ولی اون شب کانِکی متوجه یه چیزی میشه که سرنوشت اونو برای همیشه توی اون شب عوض میکنه.
Tokyo Ghoul
 • فصل: 01

  فصل: 02

  فصل: 03

  فصل: 04

  • Sajjadsj
   آیا این نقد برایتان مفید بود ؟
   Sajjadsj
   دوشنبه, 17 ار 1397 ساعت 22:53
   • داستان کلی :
   • نقش آفرینی بازیگران :
   • موسیقی متن :
   • جلوه های ویژه :
   • تأثیرگذاری :
   نقاط قوت
   نقاط ضعف
   گول‌ها، موجودات جهش یافته‌ای که انسان‌ها از آن‌ها حراسان هستند. اما به نظر شما می‌توانیم در کنارشان زندگی کنیم یا باید آن‌ها را محدود کنیم؟ آیا محدود کردن آن‌ها باعث بالا بردن خشمشان می‌شود؟ طبیعتاً زمانی که به کلمه‌ی «‌گول» می‌رسیم، این سوال‌ها را از خودمان می‌پرسیم. اما تصور ذهنی ما از گول به چه شکلی است؟ موجوداتی بد ریخت و قیافه که جثه‌ای ده برابر انسان‌ها دارند؟ اما اگر اینطور نباشد چه؟ اگر آن‌ها هم دقیقاً مثل ما و در کنار ما برای خودشان جامعه‌ای تشکیل داده باشند چه؟ آیا باز هم با آرامش خاطر در کوچه و خیابان‌های شهرتان قدم می‌زنید یا از ترس در خانه‌هایتان می‌مانید؟ تا اینجای کار اوضاع قابل کنترل است. اما فکرش را بکنید که اگر خودتان به یکی از آن‌ها تبدیل شوید چطور به زندگی خود ادامه می‌دهید؟ پخش فصل اول انیمه از جولای ۲۰۱۴ آغاز شد و در سپتامبر ۲۰۱۴ پایان یافت. پس از یک سال، یعنی در ژانویه سال ۲۰۱۵ آغاز و تا مارس ۲۰۱۵ ادامه داشت و دو فصل عالی و پرطرفدار را به ارمغان آورد. در ادامه به نقد و بررسی دو فصل اول انیمه‌ توکیو گول می‌پردازیم. با سینما گیمفا همراه باشید.

   گول‌ها «Ghoul» چه موجوداتی هستن و هدفاشان چیست؟ پیش از شروع باید بگویم که گول‌ها کاملاً با غول‌ها تفاوت دارد. گول‌ها موجودات افسانه‌ای هستند که بسیار به خوردن گوشت انسان تمایل و گرایش دارند و تا وقتی که به هدف خود نرسند، دست از تلاش برنمی‌دارند. نظیر این موجودات را در انیمه خواهید دید.

   به راستی که دوگانه بودن چگونه است؟ نیمی انسان و نیمی گول

   وقتی اوضاع آنطوری که انتظارش را می‌کشی پیش نمی‌رود!

   داستان انیمه در شهر توکیو روایت می‌شود. شهری که در این انیمه به دنیایی سیاه مبدل شده است. کانکی شخصیتی خجالتی که بیشتر وقت خود را به خواندن کتاب صرف می‌کند. کانکی که در بیشتر وقت‌های بیکاری‌اش به کافه‌ای در محل زندگی‌اش می‌رود، در یکی از روزها با دختری که خصوصیات اخلاقی شبیه‌ به کانکی دارد آشنا می‌شود. نام آن دختر ریزه است. پس از چند روز، کانکی موفق می‌شود که با ریزه در کافه هم صحبت شود. اما ریزه شخصیتی درون خود دارد که آن را از کانکی پنهان کرده و به آن نشان نمی‌دهد. ریزه یک گول است! پس از چند روز، ریزه همراه با کانکی به سمت خانه خود همراه می‌شوند. اما در مکانی تاریک که فقط ریزه و کانکی در آن حضور داشتند، ریزه به کانکی حمله‌ور شده و شروع به خوردن او می‌کند. کانکی سعی می‌کند که خود را از دست ریزه نجات دهد اما هرچه باشد ریزه یک گول است و به راحتی نمی‌شود از دستش فرار کرد. اما ناگهان آوار بسیاری بر سر آن‌ دو ریخته و ریزه و کانکی بر زیر آن دفن می‌شوند. کانکی و ریزه به بیمارستان منتقل می‌شوند. ریزه جان خود را از دست داده و دکترها به خاطر این که کانکی را زنده نگه دارند مجبور به این شدند که اعضای بدن ریزه را به کانکی پیوند بزنند. کانکی بی خبر از همه چی به خانه بر می‌گردد. کمی بعد احساس گشنگی می‌کند و وقتی می‌خواهد از غذاهایی که خریده است بخورد. متوجه می‌شود که به هیچ وجه نمی‌تواند مزه‌ی غذا‌های انسانی را تحمل کند. بله درست است. کانکی به یک گول تبدیل شده بود و نیاز به گوش انسان داشت…

   قصد و هدف داستان انیمه، به تصویر کشیدن جامعه انسانی در مواجه با موجوداتی فرابشری و این که اگر یک انسان در مقابل شرایط سخت قرار بگیرد و هر روز به او آسیب برسد، تا چه حد می‌تواند زیر این بار دوام بیاورد و استقامت خود را حفظ کند. انیمه بیننده را به عمق خود می‌برد، تاجایی که بیننده خود را جای کانکی گذاشته و با خود می‌گوید واقعاً اگر من جای او بودم چه می‌کردم؟ جذابیت داستان انیمه و نوع پرداخت به آن به قدری زیبا و دل‌نشین است که بیننده پس از به اتمام رسیدن انیمه، تا مدتی در حال و هوا و فضای آن غرق است. با توجه به ژانرهای انیمه که دربرگیرنده سبک‌های اکشن، رازآلود، ترسناک، روانشناسی، فراطبیعی و درام است. داستان به خوبی از پس وظایفش بر آمده و به خوبی جامعه غول‌ها را در کنار جامعه انسانی به تصویر می‌کشد. همچنین انیمه توجه بسیاری به مبارزات داشته و در طول انیمه خاک و خون بسیاری در مقابل دیدگان بیننده قرار می‌گیرد. درد و رنجی که کانکی در طول انیمه با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، می‌تواند برای مخاطب هم غم‌انگیز باشد. به این دلیل که شخصیت‌های انیمه به قدری کامل و پویا طراحی شده‌اند که به راحتی در ذهن بیننده نشسته و او را درگیر خود می‌کنتد. هر کدام از شخصیت‌ها خصوصیات اخلاقی منحصر به فرد خودشان را دارا هستند که مراتب همین موضوع در انیمه برایشان مشکل ساز و یا به نفع آن‌ها تمام می‌شود. هنگامی که شخصیتی جدید وارد داستان می‌شود. مخاطب با دچار سردرگمی درباره آن شده و با خود می‌اندیشد که آیا این شخصیت قرار است در ادامه راه به کانکی کمک کند یا سعی می‌کند که او را از بین ببرد؟ به طور مثال می‌توان گفت که در ابتدای انیمه و حتی در نیمه اول آن، بیننده به دنبال این است که کانکی چه زمانی می‌تواند خوب شود و به زندگی معمولی خود در جامعه برگردد، چون او اصلا شبیه به یک گول نیست و نمی‌تواند شبیه ‌به آن‌ها رفتار کند و همین دلایل کافی است که بیننده درگیر مخاطب‌ها، رفتار و اعمال آن‌ها شود. در کل می‌توان گفت که به تصویر کشیدن جامعه انسانی در کنار گول‌ها می‌تواند برای بیننده بسیار جذاب باشد و همچنین عواملی چون شخصیت‌های بدون نقص و کامل و مبارزات بسیار، در بی نقص بودن بخش داستانی نقش موثری دارند.

   تاریک‌تر از سیاهی، همراه با مقدار زیادی خون!

   تصویر ذهنی که هر مخاطب از انیمه‌های اکشن دارد، این است که انیمه‌هایی در مقابل چشمان آن قرار می‌گیرد پر از صحنه‌های جنگ و خون ریزی بین شخصیت‌ها باشد. باید به شما بگویم که توکیو گول یک سر و گردن از این تصویر ذهنی بالاتر است. جنگ و درگیری بین شخصیت‌ها در انیمه جای خاصی برای خود دارد و در کنار آن طراحی محیط که جنگ و جدال بین شخصیت‌ها در آن اتفاق می‌افتد هم به خوبی طراحی شده است. طراحی فضای کلی انیمه هم به خوبی انجام شده و صحنه‌های بسیار زیبایی مخصوصاً هنگام شب‌های انیمه به نمایش در می‌آید. طراحی چهره شخصیت‌ها هم به خوبی انجام شده است و نیمی از جذابیت شخصیت پردازی به دلیل طراحی چهره‌ها است. بیشتر شخصیت‌هایی که وارد انیمه می‌شوند، چهره‌ی غلط‌ اندازی دارند. بعضی واقعا همانند چهره‌شان از شخصیت‌های منفی هستند و برخی برخلاف چهره‌شان از دوستان و یاوران کانکی هستند. حال فرض کنید که این شخصیت‌ها در محیط‌ و فضای جنگی مناسب، برای درگیری در کنار هم قرار بگیرند. قطعاً نمی‌توان ایرادی از آن گرفت.

   موسیقی خون‌آلود

   موسیقی شروعی و پایانی انیمه سعی بر این دارد که کمی قبل از دیدن انیمه به بیننده درباره شخصیت اصلی انیمه بیشتر بگوید. ریتم تیتراژها هم بسیار زیبا و دل نشین هستند و مخاطب می‌تواند بارها و بارها بدون آن که خسته شود، گوش‌های خود را به آن بسپارد. موسیقی متن انیمه هم با توجه به حال و هوا و سبک‌ آن بی نقص و کامل است. زیباترین موسیقی انیمه در هنگام مبارزات آن پخش می‌شود و درست همان شور و اشتیاق شخصیت‌ها را برای جنگ و جدال به بیننده القا می‌کند. صداگذاری شخصیت‌ها هم با توجه به خصوصیات اخلاقی‌ و چهره‌هایشان به خوبی انجام شده و تیم خوبی وظیفه‌ صداگذاری شخصیت‌ها را بر عهده داشته‌اند. یوری کوبوری «Yurie Kobori» وظیفه‌ صداپیشگی شخصیت کانکی و هارو و نیشمو کیمی را در انیمه بر عهده داشته است. وظیفه صداپیشگی شخصیت توکا را سورا امامیه «Sora Amamiya» بر عهده داشته است.

   در دنیای توکیو گول هیچ دوستی وجود ندارد! خون و جنگ میان انسان‌ها و گول‌ها همه جا را فرا گرفته است و ذهن مخاطب را برای دیدن ادامه قسمت‌ها نوازش می‌کند. داستان غنی و کامل و همچنین در عین حال زیبا و پیچیده در کنار شخصیت‌های بسیار زیاد و پویا و طراحی‌های بی نقص و صداگذاری و تیم صداپیشگی قوی همه و همه توکیو گول را به یک اثر فراموش‌نشدنی تبدیل کرده است.

   نویسنده sajjadSj

عناوین مشابه

Game of Thrones (2011–)
9.5
هفت خاندان اشرافی برای حاکمیت بر سرزمین افسانه ای "وستروس" در حال ستیز با یکدیگر در سریال بازی تاج و تخت هستند. خاندان "استارک"، "لنیستر" و "باراثیون" برجسته ترین این خاندان ها می باشند. داستان سریال گیم آف ترونز از جایی شروع می شود که "رابرت باراثیون" پادشاه وستروس، از دوست قدیمی خود "ادارد" ارباب خاندان استارک، تقاضا می کند به عنوان مشاور پادشاه که برترین سمت دربار است به او خدمت کند و این در حالی است که مشاور قبلی دربار به طرز مرموزی به قتل رسیده است. اما با این حال "ادارد" تقاضای پادشاه را می پذیرد و به سرزمین شاهی راهی می شود. خانواده ملکه یعنی "لنیستر ها" در حال توطئه برای بدست آوردن قدرت هستند از سوی دیگر بازمانده های خاندان پادشاه قبلی وستروس "تارگرین ها" نیز نقشه پس گرفتن تاج و تخت را در سر می پرورانند و تمام این ماجراها موجب در گرفتن نبردی عظیم میان آنها خواهد شد که…