American Gods
8 (میانگین رآی 59,694 نفر)
8.8 امتیاز کاربران (23 رای)

American Gods (2017– )

بروزرسانی :فصل 02 ، قسمت 07 اضافه شد.
ریشه اصلی داستان این سریال درباره ی نزاع و جنگ بین خدایان قدیم و خدایان جدید است. خدایانی که قدرتشان نشئت گرفته از اعتقادات مردم میباشد. هر خدایی که تعداد معبودهای بیشتری داشته باشد، قدرتش بیشتر خواهد بود. ماجرای سریال در عصر مدرن روایت میشود. زمانی که پرستش خدایان در حاشیه قرار دارد و عشق به تکنولوژی و مادیات جای آنها را گرفته اند. "شادو/سایه" یک محکوم سابق است که به تازگی از زندان آزاد شده. او با مردی مرموز به نام "ونزدی/چهارشنبه" آشنا میشود، کسی که چیزهای زیادی درباره‌ی زندگی و گذشته "شادو" میداند. در حقیقت "ونزدی" یک خدای قدیمی قدرتمند می باشد که درصدد است برای انجام ماموریت خود ارتشی بسازد و شکوه گذشته‌ی خود را دوباره زنده کند...
American Gods
 • فصل: 01

  فصل: 02

  • gmwow
   آیا این نقد برایتان مفید بود ؟
   gmwow
   پنجشنبه, 16 شه‍ 1396 ساعت 12:30
   • داستان کلی :
   • نقش آفرینی بازیگران :
   • موسیقی متن :
   • جلوه های ویژه :
   • تأثیرگذاری :
   نقاط قوت
   نقاط ضعف
   به لطف سریال The Leftovers (بازماندگان) از شبکه اچ بی او، سریال The Handmaid’s Tale (سرگذشت ندیمه) از کمپانی هولو و حال نیز سریال خدایان آمریکایی از شبکه استارز، امسال بحث های زیادی پیرامون یک موضوع وجود داشت و آن موضوع نیز امکان گسترش داستان ثابت یک رمان برای یک سریال در راستای هدفی مشخص می باشد. آن هدف نیز که این روزها در دنیای سریال بسیار شاهد آن هستیم، جلوگیری از پایان و نتیجه گیری و اجازه دادن به داستان برای طولانی تر شدن می باشد. سریال های بسیار دیگری نیز در همین راستا برای مثال وجود دارد ولی سال ۲۰۱۷، برخی از بهترین توسعه ها که در ابتدا در قالب کتاب بوده اند را به خود دیده است.

   با توجه به داستان های مختلفی که گفته می شود، از کابوس های پیاپی غم انگیز تا تفکرات عمیق در اندوه و ماهیت مرموز جهان، همه و همه به این موضوع تاکید دارند که مسلما فرمول مشخصی برای اینکه کدام کتاب، بهترین سریال را ایجاد خواهد کرد وجود ندارد، به خصوص زمانی که منابع و مرجع اقتباس سریال به پایان می رسد. سریال بازماندگان عمدتا به این دلیل خوب از کار درآمد که محدوده رمان را رها کرد و همین به سریال این اجازه را داد تا در فصل دوم بازتولید و تازه شود، و نتیجه ی آن، یک نوسان خلاقانه به اندازه کافی بزرگ بود که منجر به ساخت فصل سوم سریال توسط دیمون لیندنوف و تام پروتوتا و پایان دادن به سریال به گونه ای شد که یکی از پایان های تمام دوران دنیای سریال را رقم زد. سریال بازماندگان همچنین به این دلیل خوب عمل کرد که یک موضوع مرکزی در نفس خود نداشت، بلکه یک مجموعه از داستان های بسیار متمایز شخصی و مرتبط را داشت که کم و بیش در اطراف یک سوال می چرخیدند، و آن سوال نیز ‘چگونه تو با یک راز بزرگ به زندگی کردن ادامه می دهی؟’ می باشد.

   سریال سرگذشت ندیمه و خدایان آمریکایی به طور کامل در این موضوع مشابه نیستند. هر چند، هر دو سریال با استفاده از قدرت فلش بک ها و تصاویر بصری متحرک ثابت کرده اند که به طور کامل بر طبق موضوع و داستان به جلو نمی روند، به این معنی که قسمت های اضافی می تواند به هر کجا، و با هر سرعتی که داستان و روایت سریال نیاز دارد، پیش برود. اما در حالی که سریال سرگذشته ندیمه کم و بیش از کل رمان برای ۱۰ قسمت فصل اول خود استفاده کرده، سریال خدایان آمریکایی، همانند شادو مون و آقای چهارشنبه، راه طولانی ای را برای آوردن کتاب نیل گیمن به دنیای سریال پیش گرفته است. خالقان سریال به جای آنکه کل رمان را در یک فصل تمام کنند، تصمیم گرفتند تا همه چیز را آرام انجام دهند و بر روی گسترش شخصیت ها و داستان ها تمرکز کنند و رمان را در دسترس نگه دارند تا به عنوان راهنمایی در قسمت های آینده استفاده شود.

   هنگامی که شما در مورد آن تفکر می کنید، و ریسک این که شاید سریال برای فصل دوم تمدید نشود را در نظر می گیرید، به نظر این قسمت که به نام ‘آمدن به سوی عیسی’ است، جای مناسبی برای پایان دادن به برخی از داستان ها در فصل اول می باشد. این قسمت لزوما ناامید کننده نیست ولی کاملا شبیه به یک پایان و نتیجه گیری نیز نیست. شاید به این دلیل باشد که بیشتر این فصل به صورت اپیزودیک پیش رفته و هر قسمت از داستان در جریان جدا بوده و پایانی برای خود داشته است و در هر قسمت همیشه چیزهای بیشتری برای گفتن وجود داشته یا حداقل چیزهای ناگفته زیادی باقی می مانده است، پس می توان انتظار داشت که قسمت پایانی سریال نیز مشابه دیگر قسمت ها به پایان برسد. آمدن همه به خانه استارا، حضور گروهی از عیسی ها در کنار او، حضور خدایان جدید، و فاش سازی ترجیحا نمایشی هویت واقعی آقای چهارشنبه و … همه و همه اجزای لازم برای یک داستان و روایت محکم می باشد تا به اوج برسد. و با این حال، سریال خدایان آمریکایی خود را به یک لحظه لذت بخش تیمی معطوف می کند که به ما وعده چیزهای بیشتری را می دهد. آن وعده های اضافی نیز در راه بودن جنگ است؛ فقط شما باید تا فصل دوم صبر کنید تا آن را ببینید یا مفاهیم بزرگتر آن را درک کنید.

   این خیلی رضایت بخش بود که در نهایت آقای چهارشنبه خود را اودین خطاب کرد و یک گروه از مینیون های بی چهره ی تکنیکال بوی را به زمین زد. همچنین رسیدن لورا به مقصدش که در آنجا هدفش در ارتباط با شادو و دنبال کردن رستاخیز را می یابد، نیز لذت بخش بود.

   سریال لغو کردن وظیفه استارا یعنی پایان دادن به بهار و تولد دوباره ماهیت طبیعت را به یک نمایش گیرا و موثر از قدرت تبدیل می کند که به این موضوع اشاره دارد که روزهایی که این خدایان در گوشه و کنج باشند یا از ایمان دیگر خدایان لذت ببرند به پایان رسیده است. در قسمت پایانی برخی از مقاصد و محتوای واقعی ارائه شد، و با توجه به ماهیت رویا مانند سریال در نمایش و ارائه، قسمت نهایی موضوع و داستان را بر روی برخی از واقعیت ها بنا کرده و این گمان را ایجاد کرده است که دلیل اینکه شادو در هفت قسمت گذشته نتوانسته است آماده شود و همیشه گیج بوده است این می باشد که او باید ایمان و اعتقاد را کسب می کرده است، هر چند، این موضوع لزوما مشکل او که یک شخصیت کسل کننده است را حل نمی کند.

   هر چند که این قسمت از هر جهت شبیه به یک پایان احساس می شود، آن به طور کامل مبتنی بر خبر بازگشت سریال خدایان آمریکایی با فصل دوم در سال ۲۰۱۸ می باشد. قدرت قسمت پایانی به جای آن که برگرفته شده از رخدادهایی باشد که واقعا در بدنه قسمت نهایی اتفاق افتاده است، به طور عمده ماخوذ شده از خبرهای تمدید تولید سریال می باشد. موضوعات بسیاری در جریان است ولی تقریبا تمام این موضوعات به عنوان پیش زمینه ای برای اتفاقات پیش رو استفاده می شود. به این ترتیب، سریال خدایان آمریکایی به جای داستان و شخصیت ها بیشتر به رمان مدیون است. همچنین سریال کل یک فصل را به عنوان یک بخش از داستانی بزرگتر معرفی کرده است. هر چند، این چیز جدیدی نیست. تمام ۵ فصل سریال The Wire به طور مرتب از این روش استفاده کرده است. اما بر خلاف سریال The Wire، سریال خدایان آمریکایی هر گونه حس نتیجه گیری را برای خود کتاب اندوخته است.

   این موضوع به معنای این نیست که چیزی زیادی برای دوست داشتن در مورد قسمت نهایی وجود ندارد. این قسمت به همان اندازه دیگر قسمت های قبلی اش سرگرم کننده است و ورود جرمی دیویس در نقش یکی از عیسی ها نیز خود یکی از جنبه های تفننی و سرگرم کننده قسمت می باشد. اگر یکی از جنبه های عمده ای که سریال در آن بهبود و پیشرفت داشته است را خواسته باشیم نام ببریم، آن دانستن ارزش لورا مون و کار بر روی او به عنوان یک شخصیت اصلی و مهم به اندازه شوهرش می باشد. امیلی براونینگ یک احساس پیچیده فوق العاده را با مد سوئینی (پابلو شرایبر) به اشتراک می گذارد و با کمی شانسی، برایان فولر و مایکل گرین هر کاری انجام خواهند داد تا این دو را در کنار یکدیگر نگه دارند.

   لازم به ذکر است که افشاسازی آقای چهارشنبه اگر چه از لحاظ بصری قابل توجه و گیرا بود ولی کمی عجولانه احساس می شد و به ایده و محتوایی مهم نیاز داشت زیرا شادو چرا اصلا باید متمایل باشد که به دانش پیشین خدای اسکاندیناوی اهمیت بدهد. در این راستا، خدایان آمریکایی مرحله ای را نشان می دهد که در آن داستان به طور کامل از منابع جدا نیست، و سریال این کار را به طریقی انجام می دهد که می تواند احساس کرد که سریال از رمان گیمن به عنوان دلیلی برای طفره رفتن از توضیح دادن در برخی از لحظات خاص استفاده می کند. این موضوع یک وابستگی جالب ایجاد می کند که بیننده ها را با سرعت اتفاقات قسمت همگام نگه می دارد.

   در کل، قسمت پایانی، فصل ۱ سریال خدایان آمریکایی را به گونه ای به پایان می رساند که داستان واقعی آغاز می شود و سریال وعده مژدگانی بیشتری می دهد. پس از این همه زرق و برق و همچین هیجان بسیار، اگر کسی بیان کند که فصل اول تا حدودی ناهموار است، حرف او کاملا صحیح می باشد.

   فصل دوم سریال در سال ۲۰۱۸ پخش خواهد شد.

عناوین مشابه

Sherlock (2010–)
9.1
سریال شرلوک هلمز عصر جدیدی را نشان داده و میشود گفت یک بازسازی از کتاب های شرلوک هلمز است ولی به نحوی تازه و وفادار به شرلوک هلمز قدیمی...