Operation Finale
6.5 (میانگین رآی 19,926 نفر)
58 نمره منتقدین
6 امتیاز کاربران (25 رای)

Operation Finale ( 2018 )

تاریخ انتشار :-
15 سال بعد از جنگ جهانی دوم، یک تیم از ماموران مخفی ماموریت می‌یابند تا “آدولف آیشمان” طراح اصلی کشتار را شناسایی کنند…
Operation Finale
 • کیفیت: BluRay 1080p حجم : 1.79 گیگابایت رزولوشن: 1920x800 انکودر: NightMovie
  کیفیت: BluRay 1080p x265 حجم : 956.60 مگابایت رزولوشن: 1920x800 انکودر: NightMovie
  کیفیت: BluRay 720p حجم : 875.84 مگابایت رزولوشن: 1280x544 انکودر: NightMovie
  کیفیت: BluRay 720p x265 حجم : 465.2 مگابایت رزولوشن: 1280x544 انکودر: NightMovie
  • gmwow
   آیا این نقد برایتان مفید بود ؟
   gmwow
   شنبه, 17 آذ 1397 ساعت 22:51
   • داستان کلی :
   • نقش آفرینی بازیگران :
   • موسیقی متن :
   • جلوه های ویژه :
   • تأثیرگذاری :
   نقاط قوت
   • بازی تماشایی بن کینگزلی
   • اطلاعات و نکات تاریخی آموزنده
   نقاط ضعف
   • کارگردانی نه چندان خوب
   • وقایع نادرست و به دور از واقعیات
   • روایت جانبدارانه
   • برخی رفتارهای عجیب و غیرمنطقی شخصیتها
   اسکار آیزاک که در سالهای اخیر پرکار بوده و بیشتر او را با « فراماشین » و « درون لوین دیویس » می شناسیم، بازیگر نقش اصلی فیلم است. بن کینگزلی هزار چهره نیز در فیلم حضور دارد و ملانی لاورنت فرانسوی فیلمِ « حرامزاده های بی آبرو » نیز دیگر بازیگر فیلم محسوب می شود.

   این فیلم داستان واقعی عملیات سازمان موساد برای دستگیری آدولف آیشمان ( بن کینگزلی ) در آرژانتین و بازگرداندنش به اسرائیل برای محاکمه می باشد که در سال 1960 اتفاق افتاد.

   کارگردان فیلم کریس ویتز است که فراز و نشیب زیادی در دوران فیلمسازی تجربه کرده. او یک فیلم خوب به نام « درباره یک پسر » ساخته که بابت فیلمنامه اش نامزد اسکار شد و از آن سو یکی از قسمت های فیلم « گرگ و میش » را هم کارگردانی کرده!

   فیلم قطعاً اطلاعات زیادی درباره این شخصیت حزب نازی و ماجرای دستگیر او در اختیار مخاطبین قرار می دهد که می تواند به اطلاعات تاریخی او بیفزاید؛ هرچند که مطالعه کتب تاریخی می تواند تصویر بهتری از آیشمان در اختیار خوانندگان قرار دهد! بازی بن کینگزلی در نقش آدولف آیشمان قابل توجه است و این بازیگر سعی زیادی در نزدیک شدن به شخصیت مذکور داشته که تا حد زیادی هم موفق بوده است.

   بخش هایی از فیلم که گروه برای دستگیری آیشمان آماده می شوند خیلی منطبق با واقعیت نیست و به نظر نمی رسد عملیات دستگیری او تا این حد ساده لوحانه صورت گرفته باشد! بخش هایی از فیلم گنگ و مبهم است که احتمالا به دلیل عدم داشتن اطلاعات دقیق درباره نحوه بازگرداندن آیشمان به اسرائیل برای محاکمه بوده است. در بخش هایی از فیلم می توان با یک تلفن مهم بین المللی میان سران دو مملکت مشکل را حل کرد اما روش های عجیبی اتخاذ می شود که توضیح قانع کننده ای هم برای آن ارائه نمی شود! فیلم پوسته یک داستان واقعی را دارد اما آشکارا قصد به تصویر کشیدن شخصیت عجیب و ترسناک آیشمان را داشته و به جزئیات دیگر اهمیتی نمی دهد. به همین جهت « عملیات نهایی » نمی تواند یک اثر بیوگرافی قابل توجه باشد.

   « عملیات نهایی » یک داستان ساده و بی جزئیات درباره دستگیری یکی از مخوف ترین جنایتکاران تاریخ بشریت می باشد. فیلمی که تنها یک هدف دارد و آن ترسیم یک تصویر شیطانی از آیشمان با سبک و سیاق سازندگان فیلم است. در جنایتکار بودن آیشمان شکی نیست اما آیا فیلم می تواند یک اثر منطبق با واقعیت درباره دستگیری تا محاکمه او در اسرائیل به تصویر بکشد ؟ پاسخ خیر است.

عناوین مشابه

Pearl Harbor (2001)
6.1
جنگ جهاني دوم، پس از حمله ي ژاپني ها به پرل هاربر. دو دوست دوران کودکي به نام هاي «ريف مکولي» (افلک) و «دني واکر» (هارتنت)، زني (بکينسيل) را که هر دو به او علاقه مند هستند پشت سر مي گذراند و رهسپار انجام مأموريت بمباران توکيو مي شوند.